| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 191 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | PL166-1 PIN |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 53.5 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8)PLUG(VR1 LIN) |
| Distance from pulley to alternator | 30 mm |
| Function | Alternator |
Bosch 0986083270 Alternator
€295.50
OE
OE Numbers
04E 903 015 A04E 903 015 H04E 903 021 M04E 903 021 MX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Citycarver (GBH) (07.2019 - 06.2022) | 25 TFSI (70 kW / 95 hp) |

