| Type | Tie Rod End |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 115 mm |
| Height | 70 mm |
| Width | 42 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Paired article numbers | TA1795 |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Cone Size | 13.2 mm |
| Function | Tie Rod End |
Delphi TA1796 Tie / Track Rod End
€15.20
OE
OE Numbers
5U04228125U0422812A5Z04238126Q0 423 8126Q0 423 812A6Q0 423 812C6Q0 423 812D6Q0419812C6R0 423 8126R0423812A6RD 423 812B6RD4228126RD423812A6RU423812
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

