| Type | Multifunctional Relay |
|---|---|
| Additional Information | without holder |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Resistance | 90 Ohm |
| Current Strength | 70 A |
| Combi Switch Function | Normally Open Contact |
| Relay function | Normally open contact |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 125 °C |
| Function | Multifunctional Relay |
Bosch 0986AH0082 Relay
€9.93
OE
OE Numbers
002 542 26 19 640025422619019 193 750 312 38 6121425754171 937 503 A3387326M239160 371104270844M1443 951 253 J513952605M5T14B192EA7M0 951 253 A8-97309-295-08D09512538E09512539022684690987 0201690987 0203090987 0401095230 2P010A 002 542 26 19A 002 542 26 19 64AL 20 737 6AL81719AMR3773YWB500220
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

