| Type | Clutch Kit |
|---|---|
| Max. transferable engine torque | 1320 Nm |
| Guarantee | 1 year guarantee or up to 20,000km |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | Track |
| Friction Lining Material | Ceramic |
| Torque Capacity up to | 1320 Nm / 980 Ft Lb |
| recommended Torque | 930 Nm |
OE
OE Numbers
No OE numbers have been recorded for this product.
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

