| Type | Oil Pressure Switch |
|---|---|
| Diameter | 10 mm |
| Thread Size | 0, M10x1 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Colour | Black/White |
| Pressure | 1.4 bar |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point from | 1.2 °C |
| Extra Description | Cambiare |
| Switch pressure to [bar] | 1.6 bar |
Cambiare VE706053 Oil Pressure Switch
€10.02
OE
OE Numbers
06A919081A06A919081D06A919081E06A919081F06A919081J109473914280551M219278BA955606091009556060910195VW9278EA
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |

