| Type | Wheel Bearing Kit |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 67.8 mm |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Outer diameter | 136.5 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Inner diameter | 30 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Replaces | 713610690 |
FAG 713610960 Wheel Bearing Kit
€61.65
Out of stock
OE
OE Numbers
1K05016111K0501611E1K0501611G1K0501611Q1K05986115Q05986115QM5986118V05986118V0598611A
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |

