| Type | Oil Pressure Switch |
|---|---|
| Diameter | 10 mm |
| Thread Size | 0, M10x1 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Colour | Blue |
| Pressure | 2.5 bar |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point from | 2.15 °C |
| Extra Description | Cambiare |
| Switch pressure to [bar] | 2.95 bar |
Cambiare VE706094 Oil Pressure Switch
€13.69
OE
OE Numbers
04E919081A06H91908106H919081A06K919081
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |

