| Type | Oil Pressure Switch |
|---|---|
| Thread Size | M10x1 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Spanner Size | 24 |
| Thread Type | with tapered thread |
| Pressure | 0.5 bar |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point from | 0.3 °C |
| Extra Description | Cambiare |
| Switch pressure to [bar] | 0.6 bar |
OE
OE Numbers
036919081A036919081B036919081C036919081D06A919081C079919081D
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |

