| Type | Oil Pressure Switch |
|---|---|
| Diameter | 10 mm |
| Thread Size | M10X1 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Colour | Green |
| Pressure | 0.5 bar |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point from | 0.3 °C |
| Extra Description | Cambiare |
| Switch pressure to [bar] | 0.6 bar |
Cambiare VE706107 Oil Pressure Switch
€12.76
OE
OE Numbers
03C919081
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |

