| Type | Joint, drive shaft |
|---|---|
| Height | 105 mm |
| Diameter | 98 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Seal Diameter | 53 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
| Function | Joint, drive shaft |
OE
OE Numbers
3C0407311A3C04980993C0498099X3CD4980995N0407311B5N04980995N0498099A5N0498099B5N0498099C5N0498099D5N0498099DX5N0498099X
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |

