| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 2700 mm |
| Height | 1359 mm |
| Width | 1621 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
NAPA NSM1029 Starter Motor
€111.35
OE
OE Numbers
027911023S02T900024B02T903024B02T903024R02T911023R02T911023RX02T911023S02T911023SX02T911024A02T911024B02T911024BX02T911024K02T911024KX02T911024N02T911024NX02Z903023C02Z911023C
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |

