| Type | Thermostat, coolant |
|---|---|
| Height | 53 mm |
| Diameter | 53 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 53.5 mm |
| Height 1 | 53 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| for OE number | 1507638 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Seals | 3 |
NAPA NTH1136 Coolant Thermostat
€11.59
OE
OE Numbers
0839-15-171A1259-15-1711259-99-152150763815076401668305195175019532291956976196223196223019622361N00-15-17121 200-96 01221200-05D0021200-05D0121200-05D1021200-58G0521200-58G0621200-7620421200-9601121200-G240021200-V070021200-W330021200-W33052120005D022120005D112120016A052120061J102120093J1121200G240121200V70021200Y970121202-9600221208-9600121208-9600221209-9600231646-0240131646-0240231646-02502600234661297396542383739537540318757595676152347656567844F8575AA855 315 1718553-99-1528AB4-15-171A8AF1-15-171ERT145GTS101GTS108GTS280MD 997223ME 997163ME 997189ME 999130ME 999670ME999888N326-15-171
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | 100 C1 Saloon (11.1968 - 07.1976) | 1.8 (59 kW / 80 hp) |
| AUDI | 100 C1 Saloon (11.1968 - 07.1976) | 1.8 (66 kW / 90 hp) |

