| Type | Fuel Pump |
|---|---|
| Diameter | 43.5 mm |
| Additional Information | with attachment/mounting material, without fuel sender unit |
| Voltage | 12 V |
| Diameter 1 | 8 mm |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Diameter 2 | 19.05 mm |
| Pressure | 7.3 psi |
| Current strength to | 5.5 A |
| Function | Fuel Pump |
| Total Length | 134.6 mm |
Pierburg 7.28303.60.0 Fuel Pump
€83.24
OE
OE Numbers
No OE numbers have been recorded for this product.
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |

