| Type | Shaft Seal, camshaft |
|---|---|
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Height | 10 mm |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene), ACM (Polyacrylate) |
| Outer diameter | 47 mm |
| Additional Information 2 | with mounting sleeve |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
Reinz 81-34367-00 Camshaft Oil Seal
€8.33
OE
OE Numbers
038 103 085 A038 103 085 C1 100 69268001164AAMN980030
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |

