| Type | Flywheel |
|---|---|
| Additional Information | with flywheel screws |
| Outer diameter | 289 mm |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Number of mounting bores | 6 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 90 ° |
| for flywheel manufacturer | LUK |
| for flywheel depth | 64 mm |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Valeo 836542 Dual Mass Flywheel DMF
€333.97
OE
OE Numbers
03L105266AB03L105266AC03L105266BQ03L105266BR04L105266AF04L105266B04L105266C3L105266AB3L105266AC3L105266BQ3L105266BR4L105266AF4L105266B4L105266C
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

