| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 205 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10. 9 |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 76.2 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 50, 30 |
| Connecting Angle | 40 ° |
| Pinion Rest Position | 52.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.5 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 40 ° |
Bosch 0986020290 Starter Motor
€150.50
OE
OE Numbers
02T 911 023 R02T 911 023 RX02T 911 023 S02T 911 023 SX02T 911 024 A02T 911 024 AX02T 911 024 B02T 911 024 K02T 911 024 KX02T 911 024 N02T 911 024 NX02Z 911 023 C02Z 911 023 CX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |

