| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Thread Size | M 14 x 1,25 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Spanner Size | 16 |
| Thread Length | 19 mm |
| Spark Position | 6 mm |
| Tightening Torque | 28 Nm |
| Electrode Gap | 0.8 mm |
| Function | Spark Plug |
| Extra Description | Iridium |
Bosch 0242240665 Spark Plugs Set 4x
€39.61
Out of stock
OE
OE Numbers
03C 905 601 A03C 905 601 B03C90560103F 905 600 A03F905600101 905 617 A101905626104725100029011000G6001S32017052476ZQA3707100BOC1093002091L03C905601
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

