| Length | 130 mm |
|---|---|
| Thread Size | M10x1,0 |
| Voltage | 4.4 V |
| Spanner Size | 10 mm |
| Port / Connector type | 4 mm PIN |
| Fitting Depth | 28 mm |
| Current Strength | 25 A |
| Glow Plug Type | after-glow capable, Pencil-type Glow Plug |
| Cone Pitch | 63 |
| Tightening torque to | 20 Nm |
| Tightening torque from | 15 Nm |
| Failure Moment | 35 Nm |
| Function | Glow Plug |
| Extra Description | ISS |
| Replaces | GE115 |
OE
OE Numbers
03L96331903L963319A03L963319B03L963319C03L963319D04L963319B04L963319D04L963319E059963319AB059963319C059963319E059963319F059963319J059963319M059963319S059998319652680300056526803000865268030009955 170 320 90958 170 320 90958 170 320 91
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

