| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Height | 93 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information 2 | with two anti-return valves |
| Thread Size | 3/4″ 16 UNF-2B |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.3 bar |
| Tightening Torque | 20 Nm |
| Function | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
OE
OE Numbers
03C 115 561 D03C 115 561 E03C 115 561 HFH1 160
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

