| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Height | 79 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Thread Size | 3/4-16 UNF-1B |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.5 bar |
| Part number of the recommended special tools | LS 7 |
| Function | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
| Gasket inner diameter | 63 mm |
| Replaces | W712/92 |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
OE
OE Numbers
04E 115 56104E 115 561 AC04E 115 561 B04E 115 561 D04E 115 561 H04E 115 561 S04E 115 561 T2621 215L 04E 115 561 S
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Citycarver (GBH) (07.2019 - 06.2022) | 25 TFSI (70 kW / 95 hp) |

