| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Height | 100 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Outer diameter | 63 mm |
| Inner diameter | 28 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 28 mm |
| Function | Oil Filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
OE
OE Numbers
000983064503L 115 46603L 115 562VW03L115562
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

