| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Height | 74 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Thread Size | 3/4″ 16 UNF-2B |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Quantity | 1 |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.35 bar |
| Function | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
OE
OE Numbers
00118223604E 115 561 AC04E 115 561 B04E 115 561 D04E 115 561 H04E 115 561 T04E1155612621215FH1 024FH1 184
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Citycarver (GBH) (07.2019 - 06.2022) | 25 TFSI (70 kW / 95 hp) |

