| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 218 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Flange Diameter | 76.2 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 50, 30 |
| Connecting Angle | 42 ° |
| Pinion Rest Position | 52.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.5 mm |
| Bore Diameter 3 | 12.5 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 42 ° |
Bosch 0986020240 Starter Motor
€152.46
OE
OE Numbers
02Z 911 023 E02Z 911 023 EX02Z 911 023 G02Z 911 023 GX02Z 911 024 P
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

