| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 2700 mm |
| Height | 1359 mm |
| Width | 1621 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
NAPA NSM2052 Starter Motor
€138.09
OE
OE Numbers
0AM911023L0AM911023LX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

