| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 3150 mm |
| Height | 1450 mm |
| Width | 1801 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Starter |
| Replaces | NSM1159 |
NAPA NSM1581 Starter Motor
€142.87
OE
OE Numbers
02Z911023K02Z911023KX02Z911023M02Z911023MX02Z911023N02Z911023NX02Z911023P02Z911023PX02Z911024K02Z911024KX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

