| Type | Filter, cabin air |
|---|---|
| Length | 269 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 207 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| for OE number | 1 K1 819 653 A |
| Function | Filter, cabin air |
| Gross Weight | 335 g |
| Basic version (Part No.) | DCF449P |
| Highly efficient version with active carbon (P/No) | DCF801A |
| alternative item | – |
Denso DCF052K Pollen / Cabin Filter
€16.10
OE
OE Numbers
1 K1 819 653 A1 K1 819 653 B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |

