| Type | Filter, cabin air |
|---|---|
| Length | 254 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 235 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Gross Weight | 186 g |
| Highly efficient version with active carbon (P/No) | DCF802A |
| Version with active carbon (Part No.) | DCF729K |
OE
OE Numbers
5Q0 819 6445Q0 819 644A
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |

