| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 186 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 61 |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 40 mm |
| Function | Alternator |
Gates OAP7251 Overrunning Alternator Pulley
€95.98
NAPA NOP1083 Overrunning Alternator Pulley
€30.53
Bosch 0986045330 Alternator
€194.12
OE
OE Numbers
06F 903 023 B06F 903 023 BX06F 903 023 G06F 903 023 GX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |

