| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 199 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | 166 |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 55.9 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B1+(M8),COM |
| Distance from pulley to alternator | 40 mm |
| Function | Alternator |
Bosch 0986081160 Alternator
€217.37
OE
OE Numbers
03L 903 023 A03L 903 023 X03L90302303L906023
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

