| Type | Alternator |
|---|---|
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Quality | DENSO |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12-volt electrical system |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 7180 g |
Denso DAN3001 Alternator
€159.26
OE
OE Numbers
03L 903 023 F045 903 023 G06F 903 023 A06F 903 023 C06F 903 023 F06F 903 023 H06F 903 023 J07K903023A
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

