| Type | Compressor, air conditioning |
|---|---|
| Length | 222 mm |
| Height | 138 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Inlet Diameter | 28.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| for OE number | 1K0820808A |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 6SEU14C |
| Quality | DENSO |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Oil Fill Quantity | 90 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Manufacturer Restriction | DENSO, VW-Group |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| Gross Weight | 5300 g |
Denso DCP02050 Air Con Compressor
€257.58
OE
OE Numbers
1K0820808A1K0820808AX1K0820859H1K0820859P5K08208035K0820803C5K0820803CX5K0820803X5N08208035N0820803A5N0820803B5N0820803C5N0820803E5N0820803G5N0820803HX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

