| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
|---|---|
| Length | 96 mm |
| Height | 28 mm |
| Width | 28 mm |
| Plug Type | Male |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Number of Pins | 2 |
| Pin Shape | Flat |
Gates VVS212 Camshaft Adjuster Valve
€61.80
OE
OE Numbers
03C 906 455 A
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

