| Type | Shaft Seal, camshaft |
|---|---|
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Height | 10 mm |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 47 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
Reinz 81-40538-00 Camshaft Oil Seal
€11.04
OE
OE Numbers
03L 103 08565.04901.0001
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

