| Type | Crankshaft Bearing |
|---|---|
| Width | 18.5 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 2.504 mm |
| Component Number | 02-4929 |
| Position / Degree | 1-5 ° |
| Machined | with 180° oil groove |
| Chemical Properties | Unleaded |
| for shaft diamater from | 53.963 mm |
| to shaft diameter | 53.978 mm |
| for bearing clearance from | 0.02 mm |
| for housing diameter from | 59 mm |
| to bearing clearance | 0.07 mm |
| to housing diameter | 59.019 mm |
| Function | Crankshaft Bearing |
Glyco H1325/5 STD Main Bearing
€55.58
OE
OE Numbers
03C 105 561 C03C 105 591 C
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

