| Type | Fuel filter |
|---|---|
| Height | 164 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Filter type | In-Line Filter, with integrated pressure regulator |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Outer diameter 1 | 61 mm |
| Pressure | 6.6 bar |
| Function | Fuel filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
OE
OE Numbers
1K0 201 051 B1K0 201 051 C1K0 201 051 K
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

