| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Flange Diameter | 79 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 30 |
| Connecting Angle | 43 ° |
| Pinion Rest Position | 61.6 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.5 mm |
| Bore Diameter 3 | 12.5 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 43 ° |
Bosch 0986025870 Starter Motor
€242.47
OE
OE Numbers
02M 911 021 G02M 911 021 GX02M 911 022 F02M 911 022 FX02M 911 024 J
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Citycarver (GBH) (07.2019 - 06.2022) | 25 TFSI (70 kW / 95 hp) |

