| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 230 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.6 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 79 mm |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 47 ° |
| Pinion Rest Position | 62 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.5 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 47 ° |
| Replaces | 0001179516 |
Bosch 1986S01055 Starter Motor
€189.16
Out of stock
OE
OE Numbers
0AM 911 022 C0AM 911 022 CX0AM 911 023 N0AM 911 023 NX0AM 911 023 R0AM 911 023 RX0AM 911 024 A0AM 911 024 AX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Citycarver (GBH) (07.2019 - 06.2022) | 25 TFSI (70 kW / 95 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 allstreet (8Y) (02.2024 - ...) | 35 TFSi (110 kW / 150 hp) |

