| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 2601 mm |
| Height | 1999 mm |
| Width | 2250 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
OE
OE Numbers
03L90302303L903023A03L903023AX03L903023X03L906023
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

