| Type | Starter |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | DENSO |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3730 g |
Denso DSN963 Starter Motor
€183.16
OE
OE Numbers
02Z 911 023 M02Z 911 023 MX02Z 911 023 N02Z 911 023 NX02Z 911 023 P02Z 911 023 PX02Z 911 024 K02Z 911 024 KX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

