| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 254 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 79 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 47 ° |
| Pinion Rest Position | 52.1 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.5 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 47 ° |
Bosch 0986025070 Starter Motor
€198.10
OE
OE Numbers
02Z 911 021 C02Z 911 021 K02Z 911 023 S02Z 911 024 A02Z 911 024 B02Z 911 024 H02Z 911 024 HX02Z 911 024 L
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

