| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 246 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 79 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 46 ° |
| Pinion Rest Position | 52.1 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.5 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 46 ° |
| Replaces | 0001153007 |
OE
OE Numbers
02Z 911 021 C02Z 911 021 K02Z 911 023 S02Z 911 023 SX02Z 911 024 A02Z 911 024 B02Z 911 024 H02Z 911 024 HX02Z 911 024 L2X0911023
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

