| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Diameter | 14 mm |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Spanner Size | 16 mm |
| Port / Connector type | Solid SAE |
| Thread Length | 19 mm |
| Spark Plug | with resistor, 1 – Earthed Electrode, Iridium Middle Electrode |
| for OE number | 101-905-626 |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Electrode Gap | 0.8 mm |
| Function | Spark Plug |
| Extra Info | Terminal Shape: Solid |
| Extra Description | Extended Iridium |
| Gross Weight | 47 g |
| alternative item | – |
OE
OE Numbers
No OE numbers have been recorded for this product.
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |

