| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 192 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | 61 |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 29 mm |
| Function | Alternator |
Bosch 0986046180 Alternator
€226.60
OE
OE Numbers
06B 903 016 AA06B 903 016 AB06B 903 016 AF06B 903 019 E06B 903 019 EX06B903016ABX06D 903 016 A06J 903 023 C06K903023
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |

