| Type | Filter, cabin air |
|---|---|
| Length | 253 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 223 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter, with antibacterial action, Particle Separation Rate >98% for 2.5ยตm (fine matter), with anti-allergic effect, with antiviral effect, with fungicidal effect |
| Quantity | 1 |
| Function | Filter, cabin air |
| Extra Description | FILTER+pro |
| Replaces | 0986628539 |
| Basic version (Part No.) | 1 987 435 002 |
| Version with active carbon (Part No.) | 1 987 435 502 |
Bosch 0986628639 Pollen / Cabin Filter
€21.20
OE
OE Numbers
6R08196536R0820367JZW 819 653 F
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

