| Type | Compressor, air conditioning |
|---|---|
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| for OE number | 5Q0820803 |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 6SES14C |
| Quality | DENSO |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Oil Fill Quantity | 110 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Manufacturer Restriction | DENSO, VW-Group |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| Gross Weight | 5200 g |
OE
OE Numbers
5K08208035K0820803C5K0820803CX5K0820803X5N08208035N0820803A5N0820803B5N0820803C5N0820803G5N0820803H5N0820803HX5Q08208035Q0820803A5Q0820803B5Q0820803C5Q0820803D5Q0820803E5Q0820803F5Q0820803J5Q0820803K
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |

