| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 201 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | PL61 |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56.2 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B1+(M8),DFM,L |
| Distance from pulley to alternator | 39.6 mm |
| Function | Alternator |
Bosch 0986045340 Alternator
€185.79
OE
OE Numbers
028 903 029 N028 903 029 NX03L 903 023 F06F 903 023 A06F 903 023 AX06F 903 023 C06F 903 023 CX06F 903 023 FX06F 903 023 H06F 903 023 HX06F 903 023 J06F903023F304183HVW0001540102
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

