| Type | Filter, cabin air |
|---|---|
| Length | 269 mm |
| Height | 57 mm |
| Width | 207 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| for OE number | 1 K0 819 644 |
| Function | Filter, cabin air |
| Gross Weight | 196 g |
| Replaces | DCF049P |
| Highly efficient version with active carbon (P/No) | DCF801A |
| Version with active carbon (Part No.) | DCF052K |
| alternative item | – |
Denso DCF449P Pollen / Cabin Filter
€10.08
OE
OE Numbers
1 K0 819 6441 K0 819 644 A1 K0 819 644 B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |

