| Type | Compressor, air conditioning |
|---|---|
| Length | 216 mm |
| Height | 138 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| for OE number | 1K0820859S |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Quality | DENSO |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Oil Fill Quantity | 140 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Manufacturer Restriction | DENSO, VW-Group |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Info | DL-Pulley |
| Gross Weight | 5930 g |
OE
OE Numbers
1K0820803E1K0820803G1K0820803N1K0820803P1K0820803Q1K0820803S1K0820808B1K0820808BX1K0820808D1K0820808DX1K0820808F1K0820808FX1K0820812B1K0820859C1K0820859E1K0820859F1K0820859M1K0820859Q1K0820859QX1K0820859S1K0820859SX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |

