| Type | Filter, cabin air |
|---|---|
| Length | 214 mm |
| Height | 58 mm |
| Width | 278 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Length 1 | 141 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Version with active carbon (Part No.) | NFC4082 |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
NAPA NFC4081 Pollen / Cabin Filter
€9.02
OE
OE Numbers
1K08196441K0819644A1K0819644B1K1 819 6531K1 819 653 AJZW 819 653 B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |

