| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 2350 mm |
| Height | 1699 mm |
| Width | 1849 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
OE
OE Numbers
04C903023K04C903023KX04C903023M04C903023MX04E903015B04E903015C04E903015CX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |

